Foto: Privat
måndag 12 februari kl 13:49

Harjakt med ungdomar i Emmabodas skogar

Emmaboda jaktvårdkrets ungdomar har vid två tillfällen under februari månad varit ute och jagat hare med stövare.

Foto:Privat

Den tredje februri var fem ungdomar på kretsens traditionella jaktmark i Västra Stamphult och jagade med två st stövare. Det var en väldigt blåsig upplevelse med nära på storm i byarna men hundarna kämpade på och bjöd på bra jakt. En hare sköts den dagen.
Nästa helg var det dags igen, då var våra ungdomar inbjudna till Algutsboda Älgskötselområdes harjakt. Det snöade och blåste men ingen klagade och vi hade drev hela tiden, våra ungdomar lyckades se tre olika harar varav den ena fälldes. Därefter så var det dags för gemensam korvgrillning tillsammans med övriga jägare som ÄSO:t i samarbete med JGA sågverk bjöd på.

Emmaboda jaktvårdskrets ungdomssektion tackar markägare, alla inblandade jägare och framförallt Algutsboda ÄSO som bjöd in oss till deras gemensamma Harjakt 

//Roger Gustafsson ungdomsansvarig 

Emmaboda JVK

Senast uppdaterad den 12 feb